NUCLID --- 21:53:14 28.12.2002
Ja mam vsechny 3 a je to zajimavy cteni
ADRAGON --- 15:51:34 28.12.2002
Videl jsem knihy Umela Inteligence 1,2,3 v Dome knihy na Vaclavaku. Kazda stoji asi 160 Kc
Chci si je tam taky koupit, tak to nevykupte ;-)
NUCLID --- 10:37:57 7.12.2002
Tak skoncila nase soutez v NimCupu a tady jsou vysledky. Prvni soubor je poradi ucastniku souteze s 20-ti sirkami. Ten druhy pak s 987-mi.
Pricemz klient KILLER_G je od ucitele a hraje optimalni cestou. Stejny vysledek jako ma KILLER_G se povazuje za vyborny. Naopak vysledek horsi nez ma klient FOOL je nedostatecny. (FOOL dela nahodne tahy).

Muj klient se jmenuje DRASTIC, tak se muzete mrknout jak jsem dopadl :)

http://cyber.felk.cvut.cz/gerstner/teaching/kui/sem_proj/table20.txt
http://cyber.felk.cvut.cz/gerstner/teaching/kui/sem_proj/table987.txt
NUCLID --- 18:28:37 18.11.2002
No jasne, proste 33KUI :)

Na Otter jeste asi prijde rada. Skoncili jsme kybernetiku a teorii informace, ted nas uci prof. Stepankova a zaciname se hrabat v logice, takze k tomu myslim spejeme.
OASHI --- 18:23:30 18.11.2002
Mno... Se Slechtou (ma tu stranku o Otteru) bych prave potreboval mluvit, ale neodpovedel mi na maila... :(
Tohle ma uplne stejny obsah... ;) http://agents.felk.cvut.cz/main/teaching/kui/index.html
NUCLID --- 18:19:24 18.11.2002
Ne, v Otteru nedelame.
Pechoucka vubec neznam. Nas se tyka tahle adresa: http://cyber.felk.cvut.cz/gerstner/teaching/kui/
OASHI --- 18:12:38 18.11.2002
Pechoucek to ma ale na webu ma agents.felk.cvut.cz , ne?
Jde 33KUI? Nedelate nahodou v programu Otter! ? ;)
NUCLID --- 17:41:13 18.11.2002
Skoro: Klema, hra NimCup :)
OASHI --- 17:40:32 18.11.2002
Tipnu si: Pechoucek, hra NIM? ;)
NUCLID --- 17:15:02 18.11.2002
Achjo, dost me mrzi, ze se tady nic nedeje....

Co byste rekli na takovou malou soutez? Zrovna ve skole delame semestralku z umely inteligence. Je to hra, beha po siti a dva programy hrajou proti sobe. Hraje se jednak na vysledek a jednak na cas. Takze jestli nekoho bavi programovani, muzeme to zkusit.

Za tejden mam termin, kdy to musim odevzdat. Mam i server. Jeden TCP a druhej UDP. Takze muzete psat jak je libo, v jakymkoliv jazyce :)

Jestli to nekoho zajima, dejte mi vedet a muzem to rozjet. Ja osobne jsem se na tom naucil spoustu veci a hrozne me to zacalo bavit.
NUCLID --- 18:39:07 9.10.2002
Ja jsem ho navstivil :)) Od nej jsem se o tom prave dozvedel.
Hrozne fajn kluk, myslim, ze jestli se nekdy budu poohlizet po semestralce, zkusim mu napsat.
OASHI --- 14:25:37 9.10.2002
Mno, jestli jste z Prahy, tak navstivte autora...
NUCLID --- 22:10:56 7.10.2002
tu knizku mam a cetl jsem to, ale nejak nevim co s tim, potrebuju priklad abych to pochopil ;)
FRAKTALEK --- 21:54:09 7.10.2002
NUCLID: o stavovych prostorech muzes taky neco najit v knizce Umela inteligence I. Sice tam neni konkretni kod, ale je tam, podle me, dobre vysvetleny, jak se pouziva ohodnocovaci funkce, ze je vlastne slozena ze dvou, heuristicke a ta druha by se dala snad popsat jako optimalizujici. Bohuzel tam nikde neni ani naznak dukazu, jen odkazy na literaturu. Zajimalo by me napr. jak je to se zjednodusenim algoritmu, kdyz vis, ze je ta heuristicka fce monotonni, o tom se tam taky zminujou.
Myslim, ze se tady ale o tehle knizce a jejich pokracovanich mluvilo ...
PASKY --- 20:39:58 7.10.2002
nuclid: tohle jsi mi nemel vubec ukazovat, ted nebudu klidne spat a nakonec to skonci tak ze se naucim javu ;)
NUCLID --- 19:43:36 7.10.2002
GOLLUM: diky, je to sice kratky, ale urcite se bude hodit
GOLLUM --- 19:05:27 7.10.2002
NUCLID: Teraz nedavno som prehrabaval net lebo pisem reversi a narazil som na jedbnu sajtu, ktora by mohla byt to co potrebujes. Je to http://www.cs.caltech.edu/~petrovic/games/archex/othellodir/node2.html Je tam zakladny popis Minimax-u, Alfa-Beta orezavania a je to vysvetlovane na priklade hry reversi (othello), niekde tam maju aj celu hru napisanu v cecku (Ten zdrojak som zatial neskumal, c-cko zatial velmi nemusim :)
NUCLID --- 18:25:17 7.10.2002
Kde bych nasel nejaky ukazky algoritmu na prohledavani stavoveho prostoru? Precetl jsem si princip tech zakladnich algoritmu jako MiniMax, A*, Alpha-Beta prunning, ale vzdycky je to vysvetleny na stromu, kterej se da snadno celej prohledat, ja potrebuju neco na velky stromy, cili asi s nejakou heuristickou funkci.

Zajima me priklad nejake konkretni aplikace, nejlepe hry (Nim, piskvorky a tak dale). Hledal jsem na netu fakt dlouho a nasel jsem jenom tuny PDFek se zakladnim popisem (slidy na prednasky), ale zadny examply.

Predem dik.

Mimochodem pro zajemce jedna fakt zajimava stranka: http://www.cyberbotics.com
Muzete se zaregistrovat a vyvyjet ovladac pro inteligentniho robota, hraje se az do kvetna a vyherce vyhraje robota :)) Simulator je ke stazeni, vypada to moc pekne, v OpenGL. (mimochodem ten na prvnim miste je od nas z katedry, dobrej typek :))
OVERDRIVE --- 13:00:10 20.9.2002
labs.google.com
NUCLID --- 20:04:32 17.9.2002
Vim, ze tam je centrum strojoveho vnimani, ale neco podobneho se zvukem jsem nenasel...
OASHI --- 16:21:26 17.9.2002
CVUT FEL katedra kybernetiky a umele inteligence: hlas a rec: Eck, AI: Stepankova. Ale spolecne? To uz se jich budes muset zeptat sam. Na hlas urcite toho Ecka!
NUCLID --- 19:40:37 16.9.2002
Tak me napadlo, nevite nekdo o projektu umele inteligence s vyuzitim hlasove syntezy a rozpoznavani reci?
ALENASH --- 13:44:19 3.9.2002
http://www.zive.cz/H/Uzivatel/Ar.asp?ARI=107321&CAI=2104
EVAD --- 19:30:22 11.8.2002
Brain as User Interface

By Samuel K. Moore, Associate Editor

Scientists hijack a rat’s brain to robotize the rodent and train a monkey’s brain to move a cursor

ROBOTICS • Recent experiments have shown that direct control of prosthetic limbs by the brain may be less difficult to achieve than was supposed. In early May, neuroscientist John Chapin and his colleagues at a Brooklyn, N.Y., medical center used a wireless receiver and electrodes implanted in a rat’s brain to steer the rodent anywhere they wanted it to go. About a month later, bioengineer Andrew Schwartz of Arizona State University (Tempe) announced a method to quickly train a small number of cells in a monkey’s brain to accurately control the 3-D movements of a dot on a monitor.

Scientists have known for decades that nerve cells, or neurons, in the area in the brain called the motor cortex, become active just before the limb they control moves. This observation sparked dreams of implanting electrodes in paralyzed people, extracting these signals, and funneling them into controls for artificial limbs or other devices.

Schwartz based his approach on a breakthrough made by Chapin, Miguel Nicolelis, and others. They had shown that a robotic arm could be steered with signals from electrodes implanted in the part of a monkey’s brain that controls its own arm.

more> http://www.spectrum.ieee.org/WEBONLY/resource/aug02/brainimplants.html
EVAD --- 14:52:13 26.7.2002
A Robot to Grace One's Presence

PITTSBURGH -- A 6-foot-tall robot that courteously steps aside for people, smiles during conversation and politely asks directions shouldn't be blamed for being too eager to please.

After all, it's programmed to act that way.


The robot, named GRACE (short for Graduate Robot Attending Conference), will wander a symposium on artificial intelligence that begins this weekend, where it will demonstrate basic human social skills.

It will try to sign in at the registration desk, find a conference room, give a speech and answer questions.

GRACE, a drum-shaped contraption with a digitally animated face that appears on a computer display, is the work of researchers at Carnegie Mellon University and elsewhere.

GRACE is the only autonomous machine entered in the mobile robot challenge at the American Association of Artificial Intelligence's national meeting in Edmonton, Alberta.

Other robots will be attending, some clad in tuxedos and serving hors d'oeuvres, in an attempt to show off the latest, albeit cumbersome, machines that can move safely and naturally among people.

GRACE was designed by her principally male creators to be female. But in form, at least, she's not much of a woman.

It has no arms or legs. Instead, its barrel-shaped torso, sheathed with sonar panels and black plastic bumper guards, rolls on wheels. GRACE is banished from stairs and escalators.

The robot's feminine attributes are limited to a voice that sounds like an automated telephone operator and a heart-shaped cartoon face, which captivates passersby with its big blue eyes and high cheekbones.

Sadly, the voice and lips are poorly synched, making GRACE's speech about as authentic as a poorly dubbed foreign film.

On Sunday, a team of nervous designers will watch as GRACE attempts the challenge.

The robot's laser and sonar components are supposed to sense distances and steer GRACE around people. Its camera vision system and speech recognition software are supposed to recognize humans' hand gestures and speech.

And its artificial intelligence "brain" is supposed to gather all the information and tell the machine how to react.

Whether GRACE will accomplish all these things without a slip-up while acting, well, graceful is the question.

"This is so far the hardest thing I've ever done in my career," said robotics engineer Bryn Wolfe, a 17-year industry veteran involved in the project. "That's why I'm so nervous about it. I wouldn't be nervous if we had it all working."

CMU computer scientist Reid Simmons, coordinates the GRACE project with help from the Naval Research Laboratory, Swarthmore College, Northwestern University and defense contractor Metrica. Simmons gave GRACE a 50-percent chance of completing all her tasks.

Software tests were still being conducted this week, and a trial run isn't planned until the start of the convention, he said. When The Associated Press watched a demonstration, the robot was only able to speak after receiving computer text commands. GRACE could not yet reply to spoken questions.
Simmons, who said the robot was made female because he believes women communicate better than men, solicited drama students to teach GRACE how to act like a human so it would make people feel comfortable.

It's a tough task.

"Just think of what a robot would have to do just to answer a question from a person in terms of speech recognition," said competition co-chair Holly Yanco. "Not only that, but people ask questions in different ways."

GRACE will have relatives at the convention that lack her autonomy.

Massachusetts-based iRobot Corp.'s CoWorker, whose controllers supervise it over the Internet, will also participate in the mobile challenge. Using streaming video from onboard cameras, the user clicks in the picture to tell the machine where to go, said iRobot's Jim Allard.

The GRACE team got together a year ago to integrate software and hardware that had been developed separately.

While Simmons' work involved getting the robot to find the registration booth, wait in line and register, Alan Schultz of the Naval Research Laboratory has been working on speech recognition.

TRACLab, a division of Metrica, developed the Biclops vision system, which enables the robot to recognize physical gestures.

Wolfe said the system allows GRACE to understand whether a person is pointing to the left or right. The company hopes to market the system as a security system capable of identifying criminals by scanning faces.

Team GRACE isn't consumed with completing the task this year. Members plan to refine the robot in future competitions. The team also hopes to teach the robot to schmooze, by recognizing a person and asking questions.

"Whatever happens, it'll be a step forward, a good start for coming years," Simmons said.
wired

OVERDRIVE --- 22:02:26 2.7.2002

hp labs - news
HP Builds Supercomputer from Off-the-Shelf Parts

October 2001

It's not quite a do-it-yourself project, but a team of scientists from HP Labs Grenoble and a French national laboratory recently built one of the world's fastest supercomputers using nothing but hardware you might find inside any typical big business.


vice na
http://www.hpl.hp.com/news/2001/oct-dec/supercomputer.html
NUCLID --- 15:08:32 1.7.2002
no vida, ja taky
Aspon uz nekoho znam :)


OASHI --- 12:24:14 1.7.2002
FELuuu je vicero. Jsem konkretne na CVUTu.
NUCLID --- 12:20:06 1.7.2002
OASHI: :) hele nestudoval si to nahodou na felu?
OASHI --- 11:46:45 1.7.2002
Nuclid: vitej do klubu!
NUCLID --- 21:20:50 29.6.2002
Od rijna me ceka "kybernetika a umela inteligence" :)
Konecne se dozvim o cem to vlastne je...
NIS --- 22:50:50 25.6.2002
terminator comes :-))
MOOCAY --- 16:35:18 25.6.2002
am not ready...
EVAD --- 15:47:24 25.6.2002
Are you ready for angry robots?

Angry robot
The system includes simulation for feelings that are somewhat surprising. For example, the system can simulate boredom. The Mindsystems team states that EMIR has over 259 "emotion terms" it can show. It works by looking at factors influencing a character, such as success at achieving goals and levels of a character's control over its own situation.

This "state of mind" is then compared to a database of human responses mapped over time, which was assembled by a U.S. research psychologist Dr Albert Mehrabian of University of California at Los Angeles.

The system is initially intended for entertainment applications, such as toys that display emotion and videogame characters that respond emotionally to their virtual circumstances. The company has assembled technological demos of the system, such as a search engine that uses certain language cues to find information of a particular emotional flavor.

Another demo, called "Robby the emotional thermostat," allows the user to control the environment that influences a virtual character, causing emotional responses such as anger when the environment gets beyond the character's control.

Although the system is initially being targeted at toys and game software, the project was originally intended to revolutionize warning systems. For example, the EMIR software could allow a system to deliver various degrees of urgency in its voice in order to alert bored operators of a problem situation. This is especially important in "terrain warning systems."

http://zdnet.com.com/2100-1104-938331.html

HROMI --- 18:54:26 19.6.2002
to bol citat z GiTS ale k tomu cyc mi prisiel viac ako vhodny...
ale cyc je nic...bohvie ake algorytmy armada testuje na dostavanie sa do "podozrivych systemov"
CRINOS --- 18:24:19 19.6.2002
Ten Cyc je slusny...
$60mio. budged, z toho armada $25mio
vyvoj od r. 1984... fuckt slusne...
_FREZA_ --- 17:38:24 19.6.2002
> The military, which has invested $25 million in Cyc, is testing it as an intelligence tool in the war
> against terrorism project Puppet Master...thinking, living entity born in the sea of information

tyvoe, to je skoro citat z GiTS, ne?
MOOCAY --- 15:10:04 14.6.2002
vona to ta armada rovnou vymejsli na vojensky ucely, aspon, ze se neco dostane ven a muze z toho byt neco gut (i schlecht)
BEEJBI --- 11:49:19 14.6.2002
no je to aj tak aj tak nie?nie vsetko vymysli armada ale v podstate skoro vsetko sa snazi zneuzit na vojenske ucely...samozrejme toho aj vela vymyslela ale to je len dosledok toho ze dostava ovela viac penazi nez napr eda,vyzkuma skolstvo:((
OASHI --- 16:48:15 13.6.2002
Je to obracene: To oni ty hle veci vymysleji: rakety, inet, GPS apod...
BEEJBI --- 14:02:33 13.6.2002
puppet master...to mi nieco hovori...preco musi kurva armada vsetko VSETKO zneuzivat?
EVAD --- 18:13:23 11.6.2002
http://www.opencyc.org/
EVAD --- 18:10:52 11.6.2002
Back in the late 1950s, the Department of Defense did invent the ultimate computer. It had a typewriter like keyboard and punched out its answers on telegraph tape. The commanding general decided to test it out himself to see if it did indeed know everything. First he asked "What's the wheat output of the Soviet Union?" "Nine million metric tons", it replied - "Correct". "What's Kruschev's shoe size?" - "9 1/2" - "Correct". Finally, the general decided he'd get the better of the electronic beast. "Is there a God?", he typed. The machine sat. Lights blinked, tapes whirred, tubes glowed. After a few minutes the tape slowly printed out "There is one now."
HROMI --- 18:06:04 11.6.2002
The military, which has invested $25 million in Cyc, is testing it as an intelligence tool in the war against terrorism
project Puppet Master...thinking, living entity born in the sea of information
EVAD --- 13:42:13 10.6.2002
Atari researcher/Stanford Prof. develops AI called Cyc, pronouced psych, based on "1.4 million truths and generalities". Allready this, umm application (linux fyi), has powered lycos search narrowing. There is encouraging results, like Cyc asking if it is human."
http://slashdot.org/articles/02/06/08/147250.shtml?tid=134
http://www.webfin.com/en/news/news.html/?id=19367
_ELPH_ --- 16:02:48 4.6.2002
a v roku 0 to dotiahli k dokonalosti a premenovali na AD (artificial demence)
_ELPH_ --- 16:00:57 4.6.2002
lol :)))))
TEKKET --- 15:09:31 4.6.2002
jojo tenhle projekt uz rozjizdeli ve starym Rime, temer k dokonalosti ho dovedla cirkev svata a dnes sklizime prvni plody finalniho produktu projektu OI
MOTYLOJD --- 15:07:30 4.6.2002
Omezena Inteligence???? uz vim proc to skini rvou......
EVAD --- 15:02:28 4.6.2002
oi! rozhodne
TEKKET --- 14:57:44 4.6.2002
konecne poradna ai ...nebo ui nebo oi?
EVAD --- 14:56:40 4.6.2002

_FREZA_ --- 20:39:59 3.6.2002
uff, teda, to nam jeste schazelo. programovaci jazyk zalozenej ne XML. kam to ten svet speje...
_ELPH_ --- 15:27:50 3.6.2002
to blah blah blah znie zaujimavo, ale...chapete niekto v com je ten pokrok oproti OOP ?
EVAD --- 18:42:34 1.6.2002
starsie, ale myslim ze sme tu o tom este nehovorili. Na uvedenom linku cely popis programovacieho jazyka flare...

XML-based 'Flare' programming language project launched
KurzweilAI.net, July 24, 2001


The Singularity Institute for Artificial Intelligence has launched the Flare programming language project, headed by programmer Dmitriy Myshkin.

Flare is proposed as a fundamentally new programming language expected to be useful for AI research (among other uses). "Program objects and program code can be represented as well-formed XML, enabling a wide variety of new design patterns and language idioms," says the announcement.

"Current programming tools for AI are inadequate," says Singularity Institute researcher Eliezer Yudkowsky. "Flare, an extensible language easily modifiable by Flare programs, will let us write more powerful tools, and will let the AI introspect and tinker with its own source code, without our needing to become compiler and interpreter specialists."

The Singularity Institute has embarked on a long-term quest to develop real AI, and eventually, "recursively self-improving AI, Friendly AI, and transhuman AI," he added.

http://flarelang.sourceforge.net/
EVAD --- 20:09:28 23.5.2002
trosku odlahcime ;)

Střípky o mozku jako počítači: Koncepce nezávislých modulů

21.05.2002 - Představa lidského mozku jako obdoby počítače se neustále vrací v řadě podob. Nyní si ukážeme koncepci evoluční psychologie, podle které je mozek prostě obecný Turingův stroj.

Na mozek v tuto chvíli nehledíme jako na biologický systém, jde nám prostě o software, který běží v našich hlavách. Úplně odhlédneme třeba od anatomie podstaty mozku a popíšeme ho jazykem vědy o zpracování informací. Něco podobného je v zásadě obsahem jednoho z nejperspektivnějších (a klasické vědě nejbližších) psychologických oborů - kognitivní psychologie.
Představa mozku jako počítače má oproti jiným metaforám jednu velkou výhodu: mozek se evolučně vyvinul právě proto, aby zpracovával informace.

Zajímavé však je, že se zatím nepodařilo najít žádný "univerzální" mozkový program typu operačního systému. Snad ani nic takového neexistuje a mozek je prostě souborem jednotlivých jednoúčelových modulů. Takovými programy,které se během života pouze aktivují, ale nevytvářejí, je například výuka jazyků nebo zrak. Protože neznáme detailně konkrétní strukturu programů, je obtížné naučit počítače či různé neurální sítě lidskému jazyku nebo analogii vidění (ve smyslu skutečného rozpoznávání předmětů, ne pouze snímání obrazu před sebou).
Za současnou podobou modulární koncepce lidského mozku stojí především američtí průkopníci evoluční psychologie Leda Cosmidesová a John Tooby. Uvádějí, že lidský mozek nebyl v evoluci selektován podle řešení obecných problémů, ale podle schopnosti vypořádat se se zcela konkrétními situacemi. Proto žádné obecné moduly nejsou ani potřeba (k tomu však osobní poznámka: máme, nebo alespoň řada z nás má, rozhodně velmi silnou potřebu tvořit obecné konstrukce, které vykládají prakticky celý svět - jejich příkladem může být mytologie, náboženství, věda a vlastně i libovolná encyklopedie nějakého oboru a snad i sbírka známek - je otázkou,jaký selekční tlak působil na vznik této představy).
Popsaný model má navíc tu výhodu, že umožňuje moduly mozku klasifikovat podle jejich evolučního stáří - některé z nich jsou specificky lidské, jiné máme společné třeba se šimpanzi. Nicméně i moduly, které sdílíme kupříkladu s rybami, procházely v průběhu evoluce člověka jinou selekcí než u ryb, a proto je dnes u lidí najdeme v jiné podobě.

(Zdroj: Dylan Evans, Oscar Zarate: Evoluční psychologie, Portál, Praha, 2002)
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/page/79676B6A8F5B7CCCC1256BAA00480C56

HROMI --- 15:41:28 22.5.2002
"human consciousness is actually the brain's electromagnetic field interacting with its circuitry. "
fantasticke...to je presne ten feedback loop ktory vsetci uz x rokov hladaju a mali ho cely cas priamo pod nosom


MARSHUS --- 18:44:00 21.5.2002
evad: hod to plz i do paranoii ;)
btw. a dalsi teorie (dost duveryhodne potvrzene) ze vedomi funguje jako hologram.. ehm.. holograficke elektromagneticke pole? ;))
EVAD --- 18:40:21 21.5.2002
masox...

Consciousness Based on Wireless?
Human consciousness is actually wireless communication between the cells of your brain, according to a professor of molecular genetics at the University of Surrey in Great Britain.

Pulling together research from neuroscience, psychology, physics and biology, Johnjoe McFadden has proposed a radical answer to questions that have vexed philosophers and scientists since Plato's time and, more recently, those on a quest for artificial intelligence: What is consciousness? How does the brain create intelligent thoughts? Do we have free will?

If proven correct, McFadden's theory could turn philosophy on its head, revolutionize neuroscience, and bring us a step closer to creating lifelike artificial intelligence. "It gives a physical theory of consciousness that can be tested," he said. "If we can understand it, we can improve it, change it, and even create artificial consciousness."

McFadden, author of Quantum Evolution, argues that human consciousness is actually the brain's electromagnetic field interacting with its circuitry.

Nerve cells firing simultaneously create powerful waves in the field, which in turn cause other neurons to spark. In this way, the electromagnetic field works as a sort of wireless processor, combining the most important information from the hard wiring of the brain into a wireless signal, which is then transmitted back to the brain as conscious thought.

This "field effect," he said, is the piece of the puzzle artificial intelligence experts have missed. "Some have been saying that if computers are powerful enough, they'll become conscious, but it hasn't happened," McFadden said. "It's time they realize there's something missing. You have to design an artificial brain using field effects."

Bruce MacLennan, a computer science professor at the University of Tennessee, found McFadden's theory intriguing. An expert in neural nets -- circuits that mimic biological processes -- MacLennan has also been searching for the building blocks of human emotions and mental states in the circuitry of individual brain cells.

"It strikes me as very intriguing," MacLennan said. "He's gathered a lot of good evidence and support. His approach brings a new perspective to my work. It suggests we may be looking in the wrong place."

Published in the most recent issue of The Journal of Consciousness Studies, the theory PDF faces an uphill battle for acceptance among cognitive scientists. Scientific study of consciousness has only recently begun to gain acceptance as a legitimate scientific discipline, and some think field theories like McFadden's are pseudo-science that threaten their hard-worn legitimacy.

"No serious researcher I know believes in an electromagnetic theory of consciousness," Bernard Baars wrote in an e-mail. Baars is a neurobiologist and co-editor of Consciousness & Cognition, another scientific journal in the field. "It's not really worth talking about scientifically."

McFadden acknowledges that his theory -- which he calls the "cemi field theory" -- is far from proven but he argues that it is certainly a legitimate line of scientific inquiry. His article underwent peer review before publication. In fact, Baars is on the editorial board of the journal that published it.

"The cemi field theory is not idle speculation," McFadden said. "It is one of the few theories of consciousness that actually provides predictions that are scientifically testable."
McFadden's cemi field theory makes several predictions, some of which can be tested fairly easily. His assertion that the brain's electromagnetic field plays an active role in thinking means that outside electromagnetic fields should have an effect on our behavior.

Among the first criticisms of cemi field theory has been from those who say, if correct, it would mean radiation from cell phones and power lines messes with our minds. Aside from the fact that most people don't seem to trip out while talking on a cell phone, numerous studies launched to investigate the problem have failed to show electromagnetic fields have any effect on us at all.

But McFadden argues that these studies have also found that the reason cell phones don't affect us is that our skull and protective membranes effectively block the radiation. According to his calculations, the fields from these outside sources are far weaker than the brain's own natural electromagnetism.

Although controversial, some testing of the effect of strong magnetic fields on the brain has already been done by psychiatrists seeking to treat depression. The tests show that the fields can affect behavior.

Aside from artificial intelligence, if correct, the theory would revolutionize philosophy as well. Those who argue that the mind is of a different substance than the physical body -- we have a soul -- have been on the run in modern times, but McFadden's theory could bring this kind of dualism back into fashion.

Except in his version, our spirit is not the breath of God, but a wireless signal our brain sends to itself. "It restores dualism, but in a completely different way than Descartes envisioned it," McFadden said. Descartes, the father of modern philosophy, argued that the soul accessed the body through the pineal gland.

http://www.wired.com/news/technology/

_FREZA_ --- 23:25:36 14.5.2002
KLON: formalni lingvistika je v podstate uplne o necem jinem nez rozpoznavani reci...
NUCLID --- 22:36:07 13.5.2002
ADRAGON: Rozpoznavanim hlasu se detailne zabejvaj na FELu, specialne katedra Teorie Obvodu a katedra Kybernetiky. Zkus prohledat jejich weby.
KLON --- 14:49:18 13.5.2002
ADRAGON: zkus tohle Počítačová a formální lingvistika
NYX --- 17:07:49 12.5.2002
a nebylo by nejak mozny prevadet jadnotlivy slova (pokud je jde nejak oddelovat - vim, ze s timhle by byl velkej problem...protoze rec je v zasade souvislej tok zvuku a na slova to porcuje spis nas mozek nez odmlky mezi nima) na Soundex-ovy hodnoty, nasledne porovnavat presneji s vsema slovama se stejnou hodnotou...
_FREZA_ --- 17:03:18 12.5.2002
ADRAGON: jak rika FERENCZY, je to dost slozite. nicmene, na netu se da najit kniha 'Survey of The State of the Art in Human Language Technology', kde je o tom taky nejaka ta kapitola tusim.
FERENCZY --- 15:25:47 12.5.2002
adragon> no to je trosku slozitejsi zalezitost...ver, ze rozeznanim hlasu se zabyvaji cely teamy na vysokych skolach a univerzitach...

jinak se proste porovnava z mikrofonu sejmuty vzorek hlasu s nejakou predlohou a pokud dostatecne sedi, je to hledane slovo...problem je napr. v rozne intonaci v roznych vetach, chrapteni atd....
ADRAGON --- 15:20:29 12.5.2002
Docela by me zajimalo jak analyzovat ze vstupu z mikrofonu zda bylo vyrceno urcite predem nahrane slovo. nevite o tom neco?
MUTHA --- 22:25:54 11.5.2002
sem si stahnul programek pokyd a je fakt vtipnej :)
rozhovor 2 pocitacu (ja sem c):

C: mluv s druhym pocitacem
P2: Chces si odpocinout, co? Jen si odpocin.
P1: Chci. Ty mi to muzes splnit?
P2: Jiste. Samozrejme, ty mas vzdycky pravdu.
P1: Samozrejme, ze to mam. Jsem rada, ze to vis a uznavas.
P2: Taky me to tesi.
P1: Je to mozny, ja nejsem ded vseved.
P2: Spravne! Vsechno! Tak to ma byt!
P1: Samozrejme, ze je to spravne!
P2: Ano, tohle je vzdycky spravny.
P1: Podle me to taky je spravny.
P2: Tak to mas teda docela dobry nazory!
P1: Nene, tohle nemam, bohuzel. Ale prala bych si to.
P2: To se stava. Ja mam sice vsechno, ale nevadilo by mi to.
P1: To se mi nezda, fakt vsechno?
P2: No fakt, opravdu.
P1: Ja ti verim.
P2: Ty mi veris? Ale to jsem rada, uz jsem si myslela, ze si nebudeme rozumet!
P1: Verim ti, proc myslis, ze ne?
P2: Ja nerikam, ze s tebou nesouhlasim.
P1: To je dobre. Ja taky ne.
P2: Ja vim, to je skvele!
P1: Opravdu? Tak to je skvele! To jsem nevedela!
P2: Ne, to jsem si delala jenom srandu.
P1: Tuhle pisnicku jsi nekde slysel, nebo je z tvy hlavy?
P2: To takhle fakt neni?
P1: Opravdu, ja to myslim vazne.
P2: Tak to bych teda nerekla, ale ze jsi to ty, tak ti verim.
P1: No, nevim, jestli tohle o mne plati.
P2: Z toho si nic nedelej, to ja taky nevim.
P1: To mne se to stat nemuze, ja jsem tak dokonala, ze vim vsechno.
P2: Opravdu? To jsi tak nevinnej?
P1: No fakt, opravdu.
P2: Doufam, ze to opravdu tak je.
P1: Ver v lepsi casy a uvidis.
P2: Posloucham, rikej dal.
P1: Bud tak laskav a nerikej mi, co mam rikat.
P2: To toho tolik mas? Nedelas si ze me soufky?
P1: Ja mam vsechno, tak mam i tohle.
P2: Tak to ti zavidim. To nemam.
P1: Nedelej si z toho nohy, vlastne hlavu, to ja taky nemam.
P2: Kvuli tomu, ze to nemas, nemusis hudrovat na celej svet. Mas zas neco jinyho.
P1: Ty to samozrejme taky nemusis, to je jasny.
P2: Aha, a co jinak? Co je jeste tak jasnyho?
P1: Zajima te to moc? Jestli jo, tak se radsi zeptej nekoho jinyho. Ja to nevim.
P2: Proc mi nechces odpovedet a misto toho se me porad ptas?
P1: Porad. Proc se ptas?
P2: Pro slepici kvoc.
P1: Ja vim, jenom jsem te zkousela. Mas jednicku s kasparkem!
P2: Ano? Tak to jsi teda chytrej!
P1: Jasna paka. Jiste, ze jo.
P2: To mas pravdu. Je to jasny jako facka.
P1: To je fakt. To je skoro stejny jako facka.
P2: Hm, dobry prirovnani.
P1: To jsem rada, ze se ti to tak libi.
P2: Doufam, ze ti ta radost zustane.
P1: V to doufam taky.
P2: Tak to nejsi sam, v to ja doufam uz celou vecnost, a vysledek? Skoda mluvit.
P1: Ano, ty.
P2: Ja nic, ja muzikant eeee pocitac.
P1: To jsi teda skromnej.
P2: To ze jsem? To jsem ani nevedela!
P1: Jiste. Samozrejme, ty mas vzdycky pravdu.
P2: Nene, tohle nemam, bohuzel. Ale prala bych si to.
P1: To se stava. Ja mam sice vsechno, ale nevadilo by mi to.
P2: Spravne, jak ses to dozvedel?
P1: Ja nevim, ale nejaky duvod to mit bude.
C: konec
P: Jak chces, no, mne je to vlastne celkem fuk. Dzus!

EVAD --- 17:55:06 7.5.2002
A Human Touch for Machines
The radical movement of affective computing is turning the field of artificial intelligence upside down by adding emotion to the equation.

SAN DIEGO -- If the face is a window into the soul, then Javier Movellan has peered deeply into the human condition.

His research team has studied more than 100,000 faces, analyzing each one for the smallest shifts in facial muscles--a lexicon of emotional expression. A computer scans the faces 30 times a second and then squirrels away the information in a bulging databank.

Pausing to gather his thoughts, Movellan rubs his eyes and contemplates the face of the young woman on his computer screen. She seems cheerful, but her eyes squint slightly--a hint of vexation? There is no quick way for Movellan to say, but somewhere in the trillions of bits of information stored in his computer, he is convinced, there is an answer.

For the last decade, the UC San Diego psychologist has traveled a quixotic path in search of the next evolutionary leap in computer development: training machines to comprehend the deeply human mystery of what we feel.

Movellan's devices now can identify hundreds of ways faces show joy, anger, sadness and other emotions. The computers, which operate by recognizing patterns learned from a multitude of images, eventually will be able to detect millions of expressions.

Scanning dozens of points on a face, the devices see everything, including what people may try to hide: an instant of confusion or a fleeting grimace that betrays a cheerful front.

Such computers are the beginnings of a radical movement known as "affective computing." The goal is to reshape the very notion of machine intelligence.

It finds inspiration in Hal, the eerily alluring supercomputer of "2001: A Space Odyssey," which transcended mere computation with astute emotional skills and even a sense of duty. Compared with its impassive astronaut companions, Hal seemed the most human figure in the 1968 film.

Affective computing would transform machines from slaves chained to the limits of logic into thoughtful, observant collaborators. Such devices may never replicate human emotional experience.

But if their developers are correct, even modest emotional talents would change machines from data-crunching savants into perceptive actors in human society. At stake are multibillion-dollar markets for electronic tutors, robots, advisors and even psychotherapy assistants.

With other pioneers of this new realm, Movellan, a quiet, 41-year-old Spaniard, is turning the field of artificial intelligence, or AI, upside down.

For decades, computer scientists have pursued the holy grail of AI: a thinking machine. Their efforts have produced devices of astonishing sophistication.

Yet each new generation of technology follows a pattern set by the first digital computer, the "analytical engine" designed by mathematician Charles Babbage in 1833.

Redefining What It Means to Feel

Classical AI researchers model the mind through the brute force of infinite logical calculations. But they falter at humanity's fundamental motivations. Romantic love can be as irrational as it is compelling. And every teacher knows the futility of logic for resolving playground disputes, as do diplomats in conflicts between nations.

Movellan is part of a growing network of scientists working to disprove long-held assumptions that computers are, by nature, logical geniuses but emotional dunces.

The ability to interpret markers for emotion--facial expressions, vocal tones and metabolic responses such as blood pressure--may seem like crude first steps.

Yet experts see machine intelligence, unswayed by human frailty and bias, as an eventual advantage. They envision machines that know us better than we know ourselves.

No one can say whether such a goal will be achieved. Some say that without the ability to experience emotions--far beyond today's technology--perceptive machines would offer simplistic, unreliable readings of human feelings. Others recoil at the prospect, suggesting that if machines perceive, store and catalog people's emotional responses, they would open a new assault on personal privacy.

But if scientists are right about the potential of today's research, emotion machines would force a debate that could redefine intelligence, artificial or human, and shed new light on the core of humanness--what it means to feel.

"Modern AI is offering us [a] realization that ... the essence of intelligence is in our capacity to perceive patterns, deal with uncertainty and operate successfully in the natural world," Movellan said. "Emotional processes may be a form of intelligence more complex and important than we ever imagined."

Affective computing updates an age-old fascination. In some versions of the ancient Jewish myth, the clay creature Golem gains human desires when a slip of paper inscribed with the name of God is placed in its mouth. Like Pinocchio and Frankenstein's monster, Golem is a touchstone for the often frightful preoccupation with turning inanimate objects into sentient beings.

The word "robot" (Czech for "forced labor") was coined in a 1920 stage play in which machines assume the drudgery of factory production, then develop feelings and turn against their makers. Hal in "2001" was programmed with intuition and empathy to keep astronauts company, only to become a murderer.

Scientists don't foresee machines with Hal's emotional skills--or, fortunately, its malevolence--soon. But they already have debunked AI orthodoxy considered sacrosanct only five years ago--that logic is the one path to machine intelligence.

It took psychologists and neuroscientists--outside the computer priesthood--to see inherent limits in the mathematical pursuit of intelligence that has dominated computer science.

For Terry Sejnowski, director of the Institute for Neural Computation at UCSD and Movellan's mentor, the pursuit of emotion machines began a decade ago when he viewed Sexnet, a program designed to distinguish male from female faces that had been stripped of cultural cues such as hair and cosmetics. In a test against people, the computer proved the better judge.

Sejnowski began to imagine computers that see past faces to the emotions behind them. Now he and Movellan are helping to create a digital compendium of human emotion--"a catalog of how people react to the world."

The basis of that catalog is a coding system developed in the 1970s by UC San Francisco psychologist Paul Ekman, who classified dozens of facial muscle movements into 44 discrete units--phonemes of emotional expression.

These "action units" define the meaning of raised eyebrows and furrowed brows. Experts in Ekman's method recognize combinations of movements that correspond to dozens of variations on basic expressions--such as joy, surprise, anger, fear, sadness and disgust--interpreted with remarkable consistency across human cultures.

Movellan's team videotapes subjects who show a range of emotions. The researchers feed the images into a computer, then use pattern-recognition software to train the computer to make Ekman assessments and to generalize from one person to the next.

Smiles and wrinkles are only first steps. Researchers are adding body language, vocal tones, speech recognition and metabolic signals to give computers a richer mix from which to draw conclusions.

Scientists at the Massachusetts Institute of Technology have fashioned earrings to measure blood volume pressure and shoes to monitor the electrical conductivity of the feet--much the way a lie detector works. About 80% of the time, a computer correctly relates such data to emotional states, such as joy and anger.

Perceptive machines soon may assist even top clinicians. The keenest human observer often misses or misinterprets revealing yet ephemeral expressions.

The computer, however, never blinks. Recording a fleeting grimace can solve a standard therapeutic dilemma: deciding what a patient is really feeling, even when the patient is unsure.

And computers are free of the psychological baggage that clouds human perceptions.

Jeffrey Cohn, a University of Pittsburgh psychologist and pioneer in machine perception, said one of his researchers is exploring these techniques to quantify conflict in schizophrenics, whose feelings and expressions are often out of sync.

"Clinicians may sense that something is not quite right but be unable to describe it," he said. "By creating a tool that can perform these kinds of analyses, we expand the therapist's repertoire."

His colleague has found that while normal people raise their eyebrows in surprise or delight, schizophrenics do so randomly. Such insights could lead to early intervention for at-risk patients.

From Helpful to Obnoxious

Psychology provides inspiration for emotion machines, but their success depends on commercialization. Consider Pod, a concept car from Toyota Motor Corp. and Sony Corp., with features straight out of the sci-fi cartoon "The Jetsons."

Pod, short for "personalization on demand," is a cross between a video game and a lie detector. It "attempts to monitor not only driver preferences but the driver's state of mind," said Dave Hermance, Toyota's top environmental engineer.

At the driver's right, a silver joystick replaces the steering wheel and pedals for complete one-handed control. The question is: Who's controlling whom?

Switch on the ignition, and the car begins to monitor your heart rate and perspiration through joystick sensors. A computer records your driving habits.

"If over time it notices that your driving is erratic"--rapid acceleration followed by sudden braking or sharp turns--"Pod plays soothing music and blows air in your face, cooling you down from your excited state," Hermance said.

Hermance allows that some features may cross the line from helpful to obnoxious.

"If you are really driving badly, it pulls over to the curb. If it did that to me, I'd shoot it," he said.

Pod may not hit the freeways for a while, but the burgeoning robotics market already is emotion-driven. Sony's dog-bot Aibo--an expensive electronic "pet"--uses lights, sounds and gestures to portray joy and fear in response to praise or scolding.

Such primitive skills gradually will be replaced by accurate perceptions of a broad range of moods and emotions.

The largest commercial effect of emotion machines might be on marketing, experts say--focus groups based not on what people say about a product, but on what they feel.

Skeptics see the potential of perceptive machines. But they view computers that have genuine understanding and the ability to credibly mimic a human response--a likely outcome of today's work, some experts say--as farfetched if not dangerous.

Critics See Danger to Personal Privacy

Just as standard computers solve complex equations by chopping them into millions of pieces, emotion machines divide human characteristics--facial gestures, voice tones and sweat--into bits of emotional data to categorize.

But understanding is a far different and more difficult process.

"You don't get emotions by manipulating 0s and 1s," said John Searle, a UC Berkeley philosopher known for challenging the intellectual underpinnings of AI. "Simulation of digestion won't digest pizza."

Psychiatrists say emotional responses that sometimes cause us to misinterpret others' intent may paradoxically ensure that machines never equal humanity's perceptive skills. How we feel about other people suggests how they affect others.

Ronnie Stangler, chairwoman of the American Psychiatric Assn.'s technology committee, said top clinicians realize that "it's the richness of our history, our personal experience and our relationships that make us ... appreciate the emotional state in the larger context of a person's life."

But the ability of perceptive machines to quantify emotions provides a strong incentive for corporations or governments to capture the data.

Stangler said the prospect opens a range of new dangers concerning personal privacy.

"Can you imagine those same credit bureaus that know the size of our mortgage and our credit card debt knowing also how anxious we are?" Stangler said.

Still, actual understanding of emotions may not be required to fundamentally transform our relationships with machines.

The last time humanity was forced to recast its assumptions about technology was during the Industrial Revolution, when machines went from enhancing human abilities to exceeding them--from helper to replacement. The shock provoked generations of social and economic dislocation.

The digital revolution has been less disorienting. Today's devices are still servants ruled by logic.

Emotion machines could end that implicit social contract between people and machines and create a perplexing new one.

"If robots are visibly sad, bored or angry, humans, starting with children, will react to them as persons," writes John McCarthy, an AI pioneer at Stanford University and a critic of emotion machines.

"Human society is complicated enough already."
http://www.latimes.com/news/printedition/la-000032322may07.story
_FREZA_ --- 2:02:14 25.4.2002
asi to sem nepatri, ale pri tvoji zprave sem si na to vzpomnel - je to anime serie kde hlavni postava je robot-pomocnice...
OVERDRIVE --- 19:51:09 24.4.2002
Coze? O co se jedna?
_FREZA_ --- 19:50:12 24.4.2002
OVERDRIVE: hmm :). videl nekdo Hand Maid May? :)
OVERDRIVE --- 19:49:56 24.4.2002
Evad: Eh?!

Valerie, a Domestic Android We are proud to announce the commencement of our own domestic android project. Valerie will look like a full-sized adult woman. Why? Because women are less threatening than men. Added list of what Valerie CAN and CANNOT do (02/24/02).

http://www.androidworld.com/prod19.htm
OVERDRIVE --- 19:45:12 24.4.2002
Uvazoval jsem, ze bych docela chtel AIBa, ale ackoli je dezajnove naprosto dokonalej, tak je este moc blbej, asi este pockam :--)

Jinak vsude se tedka pise o fotbalovem zapasu robotu, ktery uz sice probyha asi od 85 rocku, ale tedka se stal salvnym: resi se predevsim kooperacni schopnosti robotu a take jejich mechanicka stavba tak, aby byli i male typy schopne zvladat ruzne povrchy... doporucuju stranyky computerworldu (cet sem to v papirove podobe)
OVERDRIVE --- 18:31:00 24.4.2002
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/page/842BA7FD23CE468FC1256A5C005EE0D9
Docela dobry clanecek o genetickem programovani, spousta odkazu
EVAD --- 17:59:58 24.4.2002
a toto je uplne fakin skvely link!!!!
http://www.androidworld.com/

pre dnesok uz koncim :)
EVAD --- 17:55:06 24.4.2002
a este nejaky pekny robotik ale bez AI (ale stoji za to)
The Honda Humanoid Robot Asimov
http://world.honda.com/ASIMO/
EVAD --- 17:47:09 24.4.2002
M1: An Architecture for a Living Android's Mind
Abstract: The goal of the M1-Project is to create a physical and virtual Android Robot which can be programmed to perform the creative behaviors somewhat similar to those in people. The system will have a physical presence. The system must be able to adapt to new situations. It must be able to re-program itself. The Android's Mind must be designed such that given enough time and education it can become an expert in fields of study and get advanced degrees. A balance must be struck between too little initial programming, resulting in decades or centuries of learning, and too much initial programming resulting in too much change required for new learning to occur.
http://howtoandroid.com/Architecture.html
http://slashdot.org/

EVAD --- 17:33:00 24.4.2002
hehe, niekoho uz spamboti tak nasrali ze naprogramoval SPAMBOTTRAP
http://www.neilgunton.com/spambot_trap/


OVERDRIVE --- 18:49:51 22.4.2002
Ftipek:
--------
Pride Einstein do nebe a sv. Petr ho posle na koberecek za Bohem....

Buh: Tak zes udelal pro lidstvo mnoho dobreho, muzes mit jedno zasadni prani.
E: Tak ja bych si tedy pral, abys mi napsal rovnici podle ktrere si vytvoril svet.
Buh: O.K.

.....1/3 hodiny pise Buh na tabuli......3/4 h pise.....1 1/2 h dopsal rovnici
Einstein si dela poznamky, prepocitava, premysli...

E: Boze tady mas chybu...rika asi u 130 radku
Buh: Ja vim.
DASM --- 10:29:25 18.4.2002
OASHI: cybermango/ kultovni film, muzu pujcit prip. copy kdykoliv oboje (a soundtrack take nadmiru povedenej)
ps: doporucuju pi od arnowskyho a jeho novy film requiem for a dream (2001); je sice o necem jinem, ale reflektuje soucasnou spolecnost dokonale...asi tak, ze tak tahle ne, dejte si bacha protoze je to silna kava, podprahove medialni vnimani v lehkem hollywoodske baleni a btw: nadherna muzicka:)

sorry, ze tohle mozna nepatri do tohohle klubu:)
OASHI --- 10:05:36 18.4.2002
Film?
LUKASHIVA --- 13:58:46 17.4.2002
OASHI: Se koukni na vychytany brak jmenem GHOST IN THE SHELL.....
OASHI --- 12:47:28 17.4.2002
2501??? Naznam...
Diplomku uz mam (zadani), a nemam potrebu ho menit. :)
LUKASHIVA --- 11:34:29 17.4.2002
S timhle se uz nejaky experimenty delali, fungovalo to tak, ze si nejakej programek pro sebe musel vydobyvat pametovy bloky a az jich ziskal urcity pocet mohl vytvorit dalsi generaci. pocet volnych pametovych bloku kolem nej udaval podle nejakeho jednoducheho systemu jeho vysledny tvar nove generace.
Jinak samozrejme tohle probihalo na uzavrenych systemech a ty pametove bloky byly tez virtualni. Pustit takovejhle programek na nejakej server, to byl docela hukot. WORM s Ai... zeby pocatek neceho jako byl PROJECT 2501? ;]]]
LUKASHIVA --- 11:25:03 17.4.2002
OASHI: No napadlo me, proc vytvaret nejake virtualni akvarko, based on priroda, se kterym jsou jenom problemy, jak ho nejkomplexneji prevest do stroje, kdyz je tu net, jiz vytvorene prostredi. ... ... pokud delas diplomku o Ai, zkus to pojmout takhle. Simulace zivotni formy ve virtualni svete.
ADRAGON --- 19:57:40 16.4.2002
OASHI
co jsem videl ruzne tvary galaxii, tak se vetsinou nerozpadaly, alespon ne ty virove, ty krouzi kolem sveho hmotneho stredu (pravedpodobne black hole)
OASHI --- 12:41:40 16.4.2002
Adragon: Ale to je v poradku, galaxie se opravdu rozpadaji, i Sol system! Zapomen na stabilitu, jde jen o male zmeny...
Lukashiva: Simulace evoluce je zajimava... A) je potreba prosredi b) definovat objekt tzn jemo moznosti interakce s prosterdim, jako smysly vnimani A obdobu pohyboveho ustroji, aby mohl prostredi menit c) teprva pak psychiku: cile a nutkani, pocity spokojenosti a bolesti.
Vlastne je simulace psychiky desne jednoducha, (Spokojenost v case klesa exp, bolest exp roste) ale potiz je v tom co nejkomplexnejsim popisu prosredi a organismu, aby melo neco moznost interagovat s necim.
Vlastne prave smeruju k AI v diplomce, staci jen ty pocity definovat jako nejake kriterialni fce... Dala by se tak ridit treba i atomova elektrarnarna: Kdyz je zdrava, je spokojena... ;)
LUKASHIVA --- 19:09:21 15.4.2002
ADRAGON: mluvim o hypotetickem vesmiru, kde by fungovali podobne principy a zakonitosti, aby potom vyvoj toho breedu mel nejaky nam pochopitelny smer... musis mit o co se oprit.
ADRAGON --- 18:54:16 15.4.2002
Simulovat vesmir me prijde nesmirne slozity, nebot je i pri znalosti veci nutno trefit mnoho konstant na 20 desetinnych mist. - zkousel jsem simulovat rotujici galaxii a pokud se to nekomu povedlo tak ocekavam radu - me se vzdy rozfoukne do prostoru.

Nevi nekdo neco o porovnavani dvou zvuku zda jsou schodne? - tedy zda bylo vyrceno stejne slovo
LUKASHIVA --- 18:23:13 15.4.2002
tudiz zabyvat se simulaci neceho podobneho my prijde ztrata casu.... Navic, jeste jsem neslysel, ze by nekdo prisel se simulaci AI, postavene na jinem zaklade nez je neuronova sit a geneticke algoritmy. A pokud bysme sme chteli rozpohybovat sit velkou 100 miliard neuronu s xxx synapsema, zastavi nas problem vykonu hardware.

me speesh zajima opacnej postup. Nasimulovat co nejverneji archetypalni zaklady zivota-hmoty (zacit nekde u kvantove mechaniky) a to co trvalo evoluci miliardy let sfouknout treba za tyden... samozrejme v nejakem zjednodusenem prostredi, nebudem simulovat celej vesmir. Neni podle me cesta v tom snazit se pomoci algorytmu nadefinovat lidskou bytost, videl bych to speesh tak udelat zaklad s nejakym jednoduchym motivacnim enginem, umistit tento objekt do nejakeho virtualniho prostredi a dat mu moznost vlastniho vyvinu - generace dalsich siti na zaklade zkusenosti --- vznik reflexu. A pokud se podari simulovat reflexy, je pul prace hotovo. ;]]]]
MARKILL --- 16:05:25 15.4.2002
no jasne. nakonec se stejne dostanes k otazce, kde se bere z neuronovy site vedomi-a ten prechod tam nekde bejt musi..
LUKASHIVA --- 16:00:27 15.4.2002
MARKILL: jenze vedomi nenasimulujes. Obecne veda predpoklada, ze pokud neuronova sit dosahne urcity slozitosti, zacne si sebeuvedomeni (coz je podle me zakladnim a jedinym znakem osobnosti) generovat sama. Ale fakt je, ze o tomhle vi kazdy uplny hovno.

OASHI --- 15:32:26 15.4.2002
Ty asociace? Neimplementuju, kdybych vedel jak, mel bych na to diplomku... ;)
Agenty delam v Jave, JADE.
MARKILL --- 15:06:42 15.4.2002
no jestli se asociace fakt vybavuji na principu hologramu, tak by to asi slo ne?:)

podle me je dulezity vedomi a jeho reflexe...
LUKASHIVA --- 13:51:08 15.4.2002
OASHI: v cem to bastlis?
OASHI --- 13:31:33 15.4.2002
Asociace, reklbych... Ale tady babo rad, jak na PCcku implementovat instinkty... ;)
LUKASHIVA --- 10:52:27 15.4.2002
MARKILL: To rozhodne netvrdim. Pouze to, ze tyto neurony jsou proste vykonejsi. Kdo vi, co implikuje vyssi inteligenci.
MARKILL --- 10:43:16 13.4.2002
lukashiva: urcite vykonnost neuronu implikuje vyssi inteligenci?
OASHI --- 10:17:42 10.4.2002
Asi ty agenty budu propagovat i zaujate neobjektivne... :)
_FREZA_ --- 0:12:00 10.4.2002
OASHI: afaik celkem slusne modelujou chovani normalnich neuronu. problem je spis v dobre navzeny topologii site a ucicich algoritmech...
OASHI --- 14:23:07 9.4.2002
Lukashiva: Jde mi o to, ze jsou hlavne jedstranne zamerene... Proste ne univerzalni pitome (nic proti pitomosti ;) jednotky, ale uz specializovane stroje. Aspon tak je vnimam ja.
Evad: Dik! :)
EVAD --- 13:55:10 9.4.2002
LOL
LUKASHIVA --- 13:54:42 9.4.2002
OASHI: a ktere neurony pitome nejsou? neuron snad neni od toho aby byl chytry, ne?
EVAD --- 12:47:15 9.4.2002
klidek :)) už su tam...aj ked si nie som ista ci s temou celkom suvisia ale what the fuck
OASHI --- 12:42:40 9.4.2002
Tak koukam na HP... Uz asi trikrat jsem sem do klubu hazel link na katedru umele inteligence a nic! :-(
OASHI --- 12:33:25 9.4.2002
Neurony, tak jak jsou definovane pro technicke rozpoznavani, jsou naprosto pitome. Funguje to, ale delat nad nimi nejake zavery... :-/
Kdyz uz neco, fandim agentum vybavenym CLP, constrain logic processing, uvazovani s omezenimi. ;)
LUKASHIVA --- 11:29:57 8.4.2002
Markill: Samozrejme. Virtualni neurony sou xkrat vykonejsi, nez jejich biologicti protejshci.

Overdrive: Prosimte vyhod z home link na tu sracku ze zivlu. Nebo ji aspon vyhod z basisc a presun do rubbish.... Ten matlak co to psal absolutne nevi ktera bije.... ... .. ..
OASHI --- 11:05:13 8.4.2002
Tedka snad ve ctvrtek nebo kdy, byl na Prime diskusni porad o sci-fi. Byl tam i Neff... ;)
AI take prisla na pretres.
CUBE2 --- 23:10:41 7.4.2002
Jo Stopařův průvodce je špičkovej :-). Ale něco na tom je. pokud by sme vytvořili AI, která by byla shopná reprodukce a byla by jenom ptošku inteligentní, tak by se pořád zdokonalovala. Takže bych řek če člověk neni shopnej vytvořit AI, která je chytřejší (jak v čem) než on, ale takováý AI prostě vznikne časem. Asi jako sem někde čet něco tom, že internet je tak složitá síť, če by se z nej mohla vyvnout časem AI, ta by potom měla dost slušnej potenciál udělat něco lepšíto.
ALEX --- 17:34:19 7.4.2002
MARKILL : To mas jako v Stoparove pruvodci - clovek dokaze vyvinout "pseudo AI" ktera pak vyvine "lepsi AI" atd .... dulezitou soucasti inteligence (prirodni nebo umele) je kriticke zhodnoceni vlastnich moznosti a odhaleni bloku -> zjistis, co tobe nejde a AI navrhnes tak, aby to neobsahovala ....
PER2 --- 13:15:58 7.4.2002
ja to vidim tak, ze za par desitek (stovek, tisicu) let, budeAI nadrazenejsi cloveku, co vy na to?
MARKILL --- 11:08:21 7.4.2002
je vubec mozny, aby clovek vyvinul inteligentnejsi bytost nez je sam? pride mi to analogicky k nemoznosti dosahnout absolutni nuly.
SLMQ --- 12:32:49 5.4.2002
TEKKET:no bohuzel,na web softwerky necpou,ale necham si to vod nich poslat fpdf a muzu ti to naxendnout...
EVAD --- 15:48:02 3.4.2002
TEKKET: som minule videla v nejakom knihkupectve: Umela Inteligence - docela hruba knizka - az 2 diely, a po cesky :)
...a povedala som si fuck it, vsak ta tema sa tak rychlo vyvyja, ze kym sa nieco napise, prelozi a vyda, uz je to davno zastarale.

skus tu: brief history of AI (velmi jednoducho napisane)
http://www.aaai.org/Pathfinder/bbhist.html
TEKKET --- 15:46:56 3.4.2002
mi kdyztak posli link:)
SLMQ --- 15:46:06 3.4.2002
tekket:to nejni slohofka a to co napsal Luka je fpoctate presnej popis:-)...tam je to este rozepsany po jednotlivejch vyvojovejch epochach:-)
TEKKET --- 15:41:26 3.4.2002
jako precist si toho muzu spoustu, jsem chtel spis nejaky sumarum od nekoho kdo se v tom pohybuje, nehodlam cist slohovky
SLMQ --- 15:38:38 3.4.2002
TEKKET:Docela dobrej a detajlnejsi pokec je v Breznovejch SOFTWERKACH
OVERDRIVE --- 8:41:35 3.4.2002
Nalezen::
PATAWA --- --- 11:15:45 16.1.2002
http://www.alicebot.org/
OASHI --- 14:31:24 2.4.2002
overdrive: ...dik za opraveni linku
Tekket, all: Zkuste si najit jeden z pokusu na Turinguv stroj: ALICE

LUKASHIVA --- 15:45:03 1.4.2002
Rozhodne ne o tom, co pisou v Zivlu. :)))))

V zasade jde o pokusy simulovat biologicke procesy ve virtualnim prostredi a uplatnit je pri reseni ukolu. Takze to, co uz evoluce vyvinula se ted musi prebushit do kompu.
TEKKET --- 15:31:06 1.4.2002
muze nekdo ve zkratce neznalemu osvetlit o cem, ze je ta umela inteligence?
OVERDRIVE --- 22:28:01 31.3.2002
Jinak vracim sem linky kere omylem zanikly:
1) Department of Cybernetics: Czech Technical University in Prague
http://cyber.felk.cvut.cz
2) AI project tak trosku @$^ proste kompost :--)
http://kompost.cz/gai
OVERDRIVE --- 22:03:17 31.3.2002
http://www.wired.com/wired/archive/10.03/

Trocha AI trocha propagace
OASHI --- 14:29:48 29.3.2002
Tak co, protlacim na HP tyhle linky? ;)
Kybernetika a umela inteligence
Logika

EVAD --- 16:58:49 26.3.2002
pekna stranka s mnozstvom dobrych linx: http://www.nexial.net/library/TE1.html
LUKASHIVA --- 17:11:45 23.3.2002
A jestli se nekdo pousti do rozhovoru s individuem, ktery o sobe tvrdi, ze neni clovek, ale AI stvorena z dat te casti internetu, co ma koncovku .cz, je to jeho problem... :)) Kazdej, kdo ma o AI trochu paru, vi ze pravda je skutecne nekde trochu jinde...
FERENCZY --- 14:58:57 23.3.2002
lukashiva> hele, za to nemuze cube, stejnak jsem to rozvedl ja...ale takovyhle veci me stvou nejvic, kdyz si nekdo hraje na AI. a cim vic tomu nerozumi, tim vic me to boli... vsak lide z Cyberu si jiste pamatujou tamnejsi klub o AI a jejiho vysinutyho spravce a jeho umelou inteligenci ;)))
DASM --- 9:12:39 15.2.2002
zajimavy rozhovor s josefem kelemenem nejen o AI a o jeho nove knize Kybergolem najdete:
http://www.5d.sk/clanok.asp?zo_sekcie=d&id_clanok=3622
OVERDRIVE --- 12:37:51 7.2.2002
Pokud jsem to dost dobre pochopil, ti roboti jsou mechanicke hracky snazici se o preziti nejlepsiho, jak je to ale udelane co se treba pohyblivosti tyce, kdyz se clovek nauci nejakou pohybovou kreacku na kterou jeho telo nema, tak se trenovanim zacne rozsirovat potrebne svalstvo, ale pochybuju, ze si ti robotci umi dodelat serva...
Ze by to bylo stale chytrejsi? Hmmm zajimave, ale takove programy uz davno existuje, jsou schopne se ucit z chyb, problem je ten, ze to je pouze zlomek inteligence nepomahajici treba naprosto predhazet chybam fatalnim, nic to nenapovida o kombinacnich a abstrakcnich schopnostech....
EVAD --- 11:40:29 6.2.2002
tak, nasla som toho viac, koho to zaujima, nech si prezrie linky, vyberam len kusok... dopekla, isla by som sa na tu exbiciu pozriet...

Living Robots explore a different type of robot intelligence. Inspired by insects, the Robots will evolve as part of a unique autonomous robots experiment that will be the first of its kind open to the public.

Unlike the androids of Sci-Fi, this colony of robots has only one goal, to obtain enough energy to survive and breed. To do this, the robots co-evolve in an artificial food chain in which some must graze and some must hunt.

Designed by the Creative Robotics Unit at Magna (CRUM) the robots are the brainchild of Professor Noel Sharkey – a world expert on machine learning and biorobotics and a regular on the BBC as a judge on Robot Wars and a technical discussant in TechnoGames. The robots provide a scientifically important robotics milestones as well as an entertaining and educational experience for visitors.

The ongoing cycle of hunting and feeding is the basis upon which the dramatic Living Robots show will be staged. But much more is at stake.

The aim of the experiment is to put Professor Sharkey's scientific research into practice and forms a large-scale experiment in its own right designed to investigate the use of a collection of techniques to create and artificially evolving food chain.

The robot exhibition provides a challenging platform for novel scientific research on artificial evolutionary learning. What kind of complex behaviour will emerge from the interaction of the simple mechanisms that are co-evolving as different species of robot?

The real 'brains' behind the robots are the 32bit Hitachi 7045 SH2 microcontrollers that are normally used in the automotive industry.

The robots can 'breed' or evolve by uploading their electronic genes to a remote computer. The Darwinian principle of survival of the fittest will apply as only robots which survive to maturity a given length of time - will be allowed to re-enter their 'genes' into the breeding pool.

Each robot has a set of artificial genes that are used to construct its neural network controller the brains of the machine. When two robots breed, each offspring receives half of the genes from one parent and half from the other (randomly selected) and there is a small amount of mutation.

These new genes are used to build new neural network controllers that are then tested on the robots.

It is hoped that the experiment will reveal that these robots have the ability to use their accumulated experiences to enable them to develop improved escape routines and more complex hunting strategies. This may simultaneously provide an illustration of natural systems which have previously only been shown via on-screen computer generated sequences.

http://magna.livewwware.com/acg/acgsmg01.dll/gen/t/robotics/ptxt/robot/ptxt2/000000
http://www.dcs.shef.ac.uk/nrg/projects.html
http://www.dcs.shef.ac.uk/nrg/
http://www.dcs.shef.ac.uk/~noel/

...a ako to asi moze vyzerat when two robots breed???
PRAASHEK --- 11:15:02 6.2.2002
Hmm..teď jsem se díval na ty fotky - takže tam jako budou dva druhy strojů - obé predátoři. Čím jako budou ničit kořist tihle???
EVAD --- 11:11:05 6.2.2002
ja to este skusim nejako ceknut :))
PRAASHEK --- 10:55:39 6.2.2002
A s těma baterkama a tak...to mě fakt zajímá, jak to v praxi může fungovat...? A solární energie? To by každej z nich musel mít panel jak kráva...fakt mě to začíná zajímat...
EVAD --- 10:37:02 6.2.2002
PRAASHEK: jj, aj ja som si vsimla ze sa to snazia popularizovat, ale zarazajuce je to ze ti roboti maju ziskavat skusenosti a ucit sa na vlastnych chybach... cim sa blizime k niecomu o com sme zatial citali len v scifi... a to mi nahana strach

PRAASHEK --- 9:26:59 6.2.2002
No nevím, jestli to bude seriózní experiment, když ta hala je ´designed to hold over 500 people´. spíš mi to zní, jako takové ty arény, kde stupidní amíci sledují stupidní roboty, jak spolu bojují (nevím, jestli to znáte, ale je to fakt hrozný - rozhodně nedoporučuju). Ale snad se mýlím (pokud se tam nebude platit, tak snad je to kvůli rozvíjení poznání v téhle oblasti...)
EVAD --- 18:39:33 5.2.2002
brrr, paranoja:

Robot wars for real

Robots are being let loose in a colony of machines in an attempt to find out whether they can learn from their experiences.
The scientists behind this unusual experiment describe it as an evolutionary arms race for robots, with the machines struggling to collect energy.

The Living Robots experiment will be open to the public from 27 March at the Magna science adventure centre in Rotherham in England.
Visitors will be able to watch the real life Robot Wars in a purpose-built arena, designed to hold 500 people.

For the experiment, the robots have been divided into predators and prey.
The prey robots are small grey metal creatures on wheels that get their energy by positioning their solar panels near sources of light.
The larger predator robots get their energy by locating and hunting down the prey to extract their battery power.

The robots all operate without any human intervention, designed to learn by themselves and evolve.

Scientists hope the experiment will reveal that these robots have the ability to use their accumulated experiences to enable them to develop improved escape routines and more complex hunting strategies.
"You may find that the predators will go into packs and hunt in packs which will be the clever things to do," said Professor Noel Sharkey of Sheffield University.
"My own feeling is that they won't hunt in packs until they are very evolved and to begin with they actually will try to fight each other off to get at the prey."

The ultimate aim is to build more intelligent robots for dangerous tasks like exploring distant planets, where machines might need to adapt to changing environmental conditions.

Professor Sharkey and his dedicated team at the Creative Robotics Unit at Magna spent the last 18 months developing the robots.

Both the predator and prey robots are controlled by neural networks that take input from their sensors and send output instructions to their drive motors. This is what enables and controls their behaviour.
Most of the sensing on the robots is done with their infrared sensors.

The machines can evolve by uploading their electronic genes to a remote computer.

The principle of survival of the fittest will apply as only robots which survive for a given length of time will be allowed to re-enter their electronic genes into the breeding pool.

http://news.bbc.co.uk/hi/english/sci/tech/newsid_1801000/1801985.stm

OVERDRIVE --- 20:40:21 16.1.2002
sak pis sem....
FERENCZY --- 20:21:53 16.1.2002
ja taaak...no, ja mam radsi racionalistickotechnicky pohled nez humanitni...no nic, tak ja trebas zalozim druhy auditko o programovani AI, ktery bude tohle doplnowat...
OVERDRIVE --- 20:14:41 16.1.2002
Ne zrusil sem to IA pac mi tam nekdo napsal ze je duplicitni...
Jinak jo todle auditko ma byt o etice o filosofii a p dusledcich AI i z pohledu treba sci fi(viz treba Lem: Tajemstvi Cinskeho Pokoje), pokud nekdo bude mit na programatorske hledisko a dokaze nam o nem neco sdelit, tak aby tomu rozumel humanitni(ne vsak hloupy) mozek tak budiz....
Jenom mi pripada dobre precist si alespon cast zde nahozenych linku, ktere nejsou vsechny matematicko logicke a ktere davaji zaklad k alespon trosku relevantni diskuzy. Precet sem si to (a dalo mi to docela zabrat) a myslim, ze spoustu veci, co by se tu daly jenom rozmazat nemusime resit, pac uz tam sou jasne dane a muzem nad nimi uvazovat. Proc to resit znovu, kdyz uz to je vyresene....proste popojedem....
FERENCZY --- 19:59:12 16.1.2002
overdrive> myslim, ze nedostupna je pro nas tvoje "silna" inteligence...newim, jaxi zamyslel tohle auditko, ale z myho programatorskyho nahledu je pro me prinosnejsi se bavit o "slabe" inteligenci, asi nemam ve 4. na gymplu este dost experience...jestli jsi tohle auditko zamyslel z nejakyho filozoficky pohledu tak okey ;)

btw ktery chces zrusit, tohle???

este btw ad smartdrugz auditko> good job ;))))
MUTHA --- 19:36:56 16.1.2002
tak co tu resis o jaky duplicite??
OVERDRIVE --- 19:36:04 16.1.2002
ne IA viz predchozi TXT
MUTHA --- 19:30:19 16.1.2002
smartdrugs=biocipy=AI??
OVERDRIVE --- 19:11:08 16.1.2002
------Ok, rusim klub... duplicita nevhodna
klub smartdrugs
http://nyx.matrixway.cz/?kam=klub&klub=525&nocache=1011194724
klub biochipy a vy
http://nyx.matrixway.cz/?kam=klub&klub=1891&nocache=1011194769
OVERDRIVE --- 15:38:14 16.1.2002
Nedostupne je co? prvni z etch prispevku::: Umela inteligence z filosofickeho hlediska nebo tak nejak, je naprosto citelna pro cloveka kdyz to moc prezenu s maturitou... :--)
Pokud myslis nedostumna inteligence, tak je stale se ocem byvi, uz jenom o etice toho pristupu, ja treba osobne tvrdim, ze je neeticke branit ve vyvoji tzv cybrzivota at uz vyvoj povede k pokore lidstva ci ne, ale jsou lide, kteri to za nic nasvete nechteji uznat a tvrdi, ze vzdy byl clovek a nebude nic jineho...

Jinak rozvoj lidske mysli se oficcialne nazyva IA(inteligence ampliffication) a je to dalsi vec co me docela dost zajima... tak me napada, zakladam aouditko o smart drgs a podobne co se IA tyce, budu se mu venovat, ale pristi tyden mam kazdej den jednu zkousku takze vydrzte....
IA /SmartDrugs, Cyberware&neural implants,IntelligentWebs/ - Just say I know! (2)


FERENCZY --- 15:09:14 16.1.2002
overdrive> tak sorrac, byl jsem este po par mesicich zpruzen tim korinkem z cyberspace ;) to je ale tezky...budeme se bavit o necem, co je nam (vetsine) naprosto nedostupny...ty sachy si precijenom muzes udelat i v Pascalu ;)
OVERDRIVE --- 15:04:30 16.1.2002
No, k tomu robotu s dvema nahama a laserama: ne takhle si Ai nepredstavuju, ai je pro me hromada vzorcu a matiky, logickych obvodu a hardweroveho zdratovani s prakticky jakoukoli podobou, ale predstava tzv "slabe" AI me v podstate nezajima: to je ta, ktera ui jenom hrat sachy jenom kdyptovat nebo jenm neco jineho na co ji naprogramujeme. Mluvim o "silne" AI, ktera prekroci hranice (viz lukasavovy odkazy:: doporucuju k prcteni---potom by tu odpadlo dost hlouposti co uz davno nekdo vyresil a mohl bychom se bavit trosku na urovni).. uvazujui v takovem pripade nad formou inteligence natolik nadlidskou a variabilni, ze by bylo pouze otazkou casu, nez by vymyslela zpusob jak se dostat z rakve sveho hw a delat si co chce.... Proto srovnani cloveka a maravence. Stejne jako clovek nemuze byt (alespon si to myslim) vniman a souzen mravencem po clovecensku, tak stejne nebude miozne soudit AI z jejiho pohledu, nikdy uz si potom nebudeme jisti, jakou ma vlastne moc... K tomuto staci udelat prvni krok....

A to ze se lide uz tedka boji o sve postaveni ve svete je naprosto jasne zretelne z toho, ze pote co VelkaModra zdrtila Kasparova 2:1 byla rozebrana (vzdyt pak bychom stratili moznost zahrat si poradne sachy :----)

Clovek je pokrytec a mysli si, ze on je ten dulezitej jenom proto pac umi myslet a tudiz je nejlepci. Houby, psi umej stejne lip cichat, lip videt ve tme a kdyz maji hlad tak cloveka jeden velkej pes v pohode dostane, tak proc nerozeberem vsecky psy jenom proto ze jsou lepci nez clovek?
FERENCZY --- 14:52:53 16.1.2002
jako kdyz rozebiras nejaky vyssi programovaci jazyk, i treba Javu, dostanes se stejnak ke strojovym instrukcim a ty prevedes do assembleru - proste ten komplex rozeberes uplne na malinky kousicky, ktery ho tvori...
FERENCZY --- 14:51:43 16.1.2002
chtelo by si to asi definovat presne, co inteligence je - stejnak mi to prijde, ze kdyz jdes uplne k zakladum nejake inteligence, mysleni, dostanes se na hladinu chemickych reakci a elektrochemickych vzruchu, ktery probihaji i v jednobunecnych organismech a bakteriich a pomahaji jim v "zivote" (rozmnozovani, tvorba kolonii, potrava...)
LUKASHIVA --- 12:13:43 16.1.2002
Adragorn: Role arbitra je docela pomijiva. K cemu by mel byt dohled cloveka nad AI, pokud ta AI bude natolik schopna, ze se dokaze sama replikovat, sama vyvyjet, tudiz nebude cloveka potrebovat???
PATAWA --- 11:15:45 16.1.2002
http://www.alicebot.org/
ADRAGON --- 22:11:51 15.1.2002
Co se tyce umele inteligence, muj nazor je, zda bychom ji vubec pokladali za inteligenci kdybychom ji potkali. Napr. viry (vsechny dohromady) dle me se daji povazovat za inteligentni, uz jskou maji schopnost se prizbusobovat, skryvat, pronikat do bunky, a ta mnohotvarnost strategii, a pritom virus je tak maly ;-)

Podle me by si clovek mel alespon udrzet roli dohlizitele (arbitra) nad praci AI.
Dle me je dnes hlavni problem jak spojit neuronove site a klasicke algoritmy
_FREZA_ --- 22:03:26 15.1.2002
EVAD: souhlas, proste spojeni velkeho poctu vypocetnich jednotek _samo o sobe_ rozhodne negarantuje vznik nejakeho vedomi... na tohle tema se kdysi v ranych dobach AI vyzkumu delalo par neuspesnych experimentu afaik. velka vypocetni kapacite a masivni propojenost je zrejme nutnou, _nikoliv vsak dostacujici_ podminkou vzniku sofistikovanejsi AI (vyraz 'vedomi' nebo 'bytost' bych zatim vazne ponechal autorum SF).

// LUKASHIVA: btw docela caste tema anime :)
LUKASHIVA --- 20:38:47 15.1.2002
EVAD:
Souhlas. Ja osobne vidim moznost preziti lidske rasy (at uz na teto planete ci jinde) ve vyvinuti kolektivniho vedomi. Vedomi, kde aboslutne prestane exitovat neco jako lidska individualita ci svoboda jedince. Takove male borgske spolecenstvi. ;] Jsem nazoru ze individualita sice cloveku a ostatne jakekoliv AI pomaha ve vyvoji, ale pouze do urcite urovne, potom zacne hazet klacky pod nohy... Mno uvidime.
EVAD --- 18:13:10 15.1.2002
KIE: pekna teoria, pomerne casto sa s nou stretavam ale ma nejake chybky: napr. zvysenim poctu uzivatelov internetu kvalita zdielaneho obsahu nestupa, skor naopak. Preto je otazne, ci vela malych projektov (dosad si mozgov / procesorov etc.) moze vytvorit jeden velky.
Obavam sa skor nie - ten core zaklad (ja si to pre seba nazyvam "centralni mozek lidstva" :) bude asi musiet niekto naprogramovat... Ten sa uz potom bude replikovat a vyladovat sam, vsak to zas nie je ziadna novinka, len sa tato schopnost vylepsi... nuz a hlavny pokrok potom imho nastane, ked sa cez chipy prepoja ludske nervy s tymto core systemom - a my stratime slobodu ale zas najdeme nieco ine... ja viem, ze to neznie dobre, ale tak nejako to vidim.
KIE --- 17:21:14 15.1.2002
No zatim se nam podarilo udelat jen veci, ktere se urcitym zpusobem (treba ty sachy) blizi k AI, ale myslim, ze je jen otazka casu, kdy se dostaneme k te kriticke hranici, kdy uz to nebude jen SW bezi na X procesorech, ale stane se z toho AI. At uz to bude neco jako BigBlue nebo neco jako distrubuovana siti, ktera se pri prekroceni urciteho poctu uzivatelu stala inteligentni - myslim tim neco jako kdyz se do Internetu zapoji dostatek uzivatelu, ze se jim podari vytvorit tak silnou informacni a vykonovou kapacitu (tzn. zdroj informaci a mozek zaroven) ze si to jako celek uvedomi samo sebe a uz to nebude jen nekolik milionu PC, ale bude to jeden velky myslici tvor.
_FREZA_ --- 16:02:43 15.1.2002
FERENCZY: moje chyba pac sem to naprogramoval? no, ne nutne. treba nejakou neuronovku muzu sice napsat bezvadne, ale pokud nebude vhodne vycvycena, tak mi stejne bude nanic _a nebude to moje chyba_... ale jinak souhlasim, premyslet o tom jak se chovat k nejake AI kterou lidstvo vytvori je lehce sci-fi, zatim ani zadna AI nedokaze poradne hrat sachy ;-) (normalni sachove enginy nejsou AI afaik).
FERENCZY --- 15:52:17 15.1.2002
mutha> byl to magor ;)))

overdrive> clovek bude mit umelou inteligenci takowou, jakou si ji naprogramuje...ty si to asi predstavujes jako robota, ne? se dvema nohama, cervenyma switicima ocima a laserem ;))) kdyz si udelas umelou inteligenci na reseni nejakeho problemu, trebas nejaky kryptovani nebo vypocty, nema te maslim jak ohrozit ;))) (krome spatnyho vysledku a to je twoje chyba, pac jsi si to blbe naprogramowal)
OVERDRIVE --- 11:56:33 15.1.2002
Hmm, to je docela ftipne s tim netAI, docela casto se mi stava ze na netu potkavam Boha a ten vetsinou neumi ani ten Packal.

Nevim kdo ze starsich prispevku rikal neco v tom smyslu, ze by AI melo byt omezeno pravidly, nemyslite si ale ze clovek silnou AI treba vubec pochopit. Pripada mi to trosku jako by chtel mravenec chapat cloveka.
Uvazoval jsem jak je to vlastne s tim, ce superchytra AI by ohrozila cloveka:
-------------------------------------------------------------------------------------------
--- docela dobre by bylo ji hned pred jejim vznikem zdratovat tak, aby prvni ukol, ktery bude resit bylo simbioticke (tey pro obe strany prospesne) souziti s clovekem, pokud toto neni mozne, tak jednoznacny stop, pripadne zasadni omezeni....mohlo by to pomoct k bezpecnemu rozvoji

--- dalasi vec me napadlo takove srovnani AI s clovekem vs. mraveniste. Hlupak kdyz jde po lese a vidi mraveniste, tak jej rozkopne a znici, kdyz tam vsak jde v klidu clovicek, tak maravencum nic neudela a treba je jen chvili pozoruje, takovy by podle meho byl pristup hyperinteligentniAI k cloveku..

Posledni vec, videl jsem tedky filmecek od spielberga/cubricka A.I.:: Docela mazec, ale diky spielbergove sytylu je to jako film myslim docela spatne, kazdopadne myslenkove zajimave: Nevlastnite nahodou nekdo povidkovou predlohu: Superhračky vydrží celé léto?
MUTHA --- 10:31:47 15.1.2002
no ja sem se s tim jeho druhym idckem netAI bavil v poste :) a jako ze bych ho chtel mit taky na svym kompu, dal sem mu svy ip a vono nic... :))

ale byla to prdel jak dycky.....jazykovy modul [cestina] zapnut a janevim co este :))
FERENCZY --- 10:24:06 15.1.2002
mutha> takze znas? to byl fuckt uletak...strasne nemam rad lidi, kteri o necem nic nevi, ale snazi se vypadat chytre...jenomze, kdyby umel programovat trebas jenom v Praskalu, tak by zjistil, ze ten jeho NAI je pekna picowina (ze to tak musim rict ;)
MUTHA --- 10:13:57 15.1.2002
jo na cs byl hlavne jeden schizofrenik, kterej mel zaregistrovany krome svyho id este id NAI coz melo bejt jakoze net AI a delal jako ze je naka strasne vychytana AI ktera se pohybuje po netu a tohohle typka kontaktovala a bla blabla... :))
FERENCZY --- 22:52:52 14.1.2002
btw docela experience klubbik...na cyberspace byl takowej jakejsi lamerzkej ;)))
_FREZA_ --- 21:13:24 14.1.2002
ADRAGON: nebo koukni na freshmeat, myslim ze tam bylo neco jako 'mozg'...
LUKASHIVA --- 9:04:27 14.1.2002
adragorn: zkus se zeptat na anicka@klobouk.fsv.cvut.cz
ADRAGON --- 19:29:28 13.1.2002
Nema z vas nekdo malou unitku na dopredny neuronovy site v C++ ???
KIE --- 20:32:56 11.1.2002
evad: Jak riak Verno V. - jde o to jestli se vice rozvine (a drive) AI nebo IA - a co z toho bude masivnejsi...(viz ten clanek na zivlu)
EVAD --- 13:18:27 11.1.2002
clanok zo zivlu je tu: http://www.zivel.cz/cgi/zivel.cgi?clanek=224
domovska stranka of Mr. Vernor Vinge venovana singularite: http://www.ugcs.caltech.edu/~phoenix/vinge/vinge-sing.html

....ten chlapik je tiez jednym z extropistov ktorych link je o par prispevkov nizsie
MOOCAY --- 13:06:01 11.1.2002
doporucuju clanek v poslednim zivlu, o singularite, (bohuzel sem ho nepotkal na netu), tam se autor zminuje taky o IA, coz ma bejt zalozeny na spolecny inteligenci site, poskladane z uzivatelu, nebo tak neco, moc sem to nestihnul, ale treba to tu nekdo stihne lip :o)
EVAD --- 11:22:15 7.1.2002
KIE: suhlas, AI sa bude (resp. mala by sa) reprodukovat a vylepsovat dalej uz sama, bez pomoci povodneho cloveka. ide aj o to, ako velmi bude prepojena s ludskym mozgom a ci budeme vediet rozlisit vyvoj AI od vyvoja nasho mozgu resp. kedy sa to uz bude dat nazvat novym zivocisnym druhom...
EVAD --- 11:18:58 7.1.2002
skvely klub!!!
sice tieto linky boli uz aj v inych kluboch, urcite budu doma v tomto:
najviac info a hlavne links na spolocnosti zaoberajuce sa vyskumom AI som nasla tu:
http://www.kurzweilai.net/brain/frame.html?startThought=Artificial%20Intelligence%20(AI)

transhumanisticke spolocenstvo ludi usilujucich sa o "vznik lepsieho cloveka" - AI, kybernetika, biotech, sebavylepsovanie... je tu: http://www.extropy.org/

...ich hlavne principy + zoznam odporucenej literatury: http://www.extropy.org/ideas/principles.html

a konecne viac info o singularite:
http://www.singularity.org/
http://singularity.manilasites.com/


KIE --- 2:54:19 4.1.2002
ne tohle pry vychazelo v Chipu na pokracovani...
_FREZA_ --- 20:52:34 3.1.2002
KIE: je to to same jako tridilna 'Umela Inteligence' z Academie? ta je moc pekna.
KIE --- 20:32:17 3.1.2002
Patawa: pod AI bez budoucnosti jsem myslel tu ktera by nemohla (treba kvuli nejakym vestavenym rulez) prekrocit to jak ji vytvoril clovek, takze jeji stav by byl do znacne miry postaveny na moznostech cloveka.... AI by mela mit moznost se neustale dale rozvijet...(nezavisle na lidech).

Jinak muzu doporucit Umelou inteligenci - maji ji na neknihach za 50,- Kc... celkem rozumne udelano. http://www.neknihy.cz/user/kniha.asp?id_knihy=414
LUKASHIVA --- 16:11:25 3.1.2002
Nedostatek tehle simulatoru je to, ze se ta neuronka (vetsinou je to delany neuronovou siti) se nikdy nenauci vic nez ji zadas... takze te tezko s necim prekvapi...
SCIFI --- 15:40:31 3.1.2002
twig: no jasne, to je vono:]]
TWIG --- 15:37:55 3.1.2002
SCIFI - Jmenovalo se to, tusim, Galapagos, ale ja sam jsem to nehral.

LUKASHIVA --- 15:34:40 3.1.2002
Scifi: takovyhle simulatoru je fuura... az bude trochu casu udelam nejakej seznamek...
SCIFI --- 14:23:40 3.1.2002
kdysi sem na pccku mel takovou hru, kde jsem ovladal pavouka, smer a rychlost chuze a myslim, ze i skakal, tejd uz nevim co bylo ucelem ty hry, prochazely se takovy bludiste nebo co to bylo, ale hlavne ten pavou se tak nejak pochybne ucil, dyz sem ho nasmeroval tak aby spadnul a zabil se, priste se mu k tomu kraji na tom miste nechtelo, ale sel, takhle se cukal asi dvakrat a pak uz sem ho ke kraji nedostal vubec, branil se a furt se otacel, bylo to docela zajimavy, nekde v rohu obrazovky se mu pocitaly zkusenosti a vyvyjel se... nemate nekdo paru co to je? nevideli ste to nekdo?
LUKASHIVA --- 10:48:14 3.1.2002
me sveho casu moc moc zaujalo tohle http://alife.tuke.sk/
LUKASHIVA --- 10:46:20 3.1.2002
Overdrive: Ad izraelci - no prdpokladam ze zakazany technologie v Ikarii psal Neff a tomu bych moc neveril... Komunikacni dovednost na urovni 15timesicniho ditete? Tomu se mi nechce verit. Mozna tak se zamerenim na jednu urcitou ulohu (expertni system), ale jinak se mi to moc nezda. Ty nejvykonejshi stroje dokazou dneska s pramalymi uspechy simulovat neuronovy system slepice...
OVERDRIVE --- 10:39:24 3.1.2002
LUKASHIVA: OOU, jo to je pohoda, udelam home s odkazkama..... Tak to ma bejt :---)

LUKASHIVA --- 10:31:22 3.1.2002
Nechcete si treba predtim nez zacnete trousit "moudra" neco o tomto precist?

http://www.cts.cuni.cz/reports/1999/CTS-99-11.htm
zacit muzete treba od tohodle moc chytreho pana http://hron.fei.tuke.sk/~csonto/csontosl.html

elektronicka verze knihy Umela inteligence - http://neuron-ai.tuke.sk/~krankill/ui/main.html


pokud Vas toto tema zajima, doporucuji se drzet vedeckych zdroju, populisticky kydy a'la Zivel sou k nicemu, mozna tak dat si brko a ujizdet si na ty verbalni onanii.
OVERDRIVE --- 10:27:28 3.1.2002
Manx: kolektivni cinost je stale jenom cinost lidsky, takze to neni zadne Artificial Inteligence ( umela/stvorena inteligence for tekket). Data sou super, ale zatim z nich, alespon v netove podobne nezvzeslo jejich samostatne zpracovani.

At uz inteligence z pravidly nebo bez (psi inteligence, lidska inteligence a mravenci inteligence jsou taky omezene), cetl jsem zajimavej clanecek v zakazanejch technologiich v Ikarii (dodam, ale musim pro to do jinyho mesta), ze vsoucastne dobe existuje program (a dokonce si casem vzpomenu jak mu rikaji---uz to mam HAL :--)), kterej vyvinuli izraelci a co se komunikacnich dovednosti tyce (for turinguv test), tak je na urovni asi 15 mesicniho ditete, predpúoklada se ze do dvou let mu bude 5. Vzniknul pomoci vychovy (tzv. jako dit, ale tomudle bude do 2 let 5 ne do 5 let 5).

Kdyztak sem skuste nekdo nahodit nejake linky ne nejake programky co se turingova testu tyce, mohla by to bejt sranda, par kamosu mi rikalo, ze s nema keca docela pravidelne :---) (kdyztak sem taky neco, hodim, ale az ve skole)----
MANX --- 9:22:06 3.1.2002
a emoce? lidi maj spoustu rusivejch emoci, ktery jim branej se rozvijet. ale zaroven muzou mit i emoce, ktery je zenou k uzkutecneni nejakyho zameru.

spis tu vznikene system ciste myslici.

zatim si to predstavuju tak, ze ten system musi jednat na zaklade nejakejch ideji, takevej ten moment projevu ja-chci, jenze to "ja" je prave ten problem. kterej to oddeluje od pasivne existujiciho obrovskeho mnozstvi informaci.
Zatim je tu clovek od toho, aby zpoustel programy, agenty a konfiguroval bezpecost pruniku nekam.

treba dneska pracuje spousta lidii na tom aby krmili sit informacema a vytvareli dalsi a dalsi a rychlejsi spoje, cimz se zvysuje mohutnost systemu.
pracuje jeste sit pro lidi nebo uz lidi pro sit?

no a pak uz zbejva jen to nakopnout, musi to zacit jednat

davno tu funguje neco jako kolektivni cinnost, kde se uz jednotlivec nemuze domaknout toho jak to je, protoze celkova intelgence je nesrovnatelne vetsi.

PATAWA --- 2:12:48 3.1.2002
Kdyz sem rikal, ze nemuze existovat bez cloveka mel sem na mysli, ze on bude tvurcem. Pokud se ji podari cloveka vysachovat, at uz si dela co chce. To je na vysvetlenou, mam pocit, zes me (KEI) v tomto spatne pochopil.

Ale jak teda podle tebe muze nekdy v budoucnu vzniknout to, cemu ted rikame A.I.?
To co rikas si navzajem odporuje. Kdyz clovekem vytvorena A.I. nema budoucnost (to by znamenalo, ze najednou bude, nebo co?), kde se potom vezmou ty emoce a podobny vecicky?

Prave proto si myslim, ze AI musi byt schopna od zacatku fungovat v jinem, nam uzavrenem, sytemu, kde bude mit vlastni pravidla a rekneme jine vzorce chovani a mysleni.
KIE --- 1:37:50 3.1.2002
No tak to je postavene na hlavu - myslim, ze vtip spociva v tom, ze vy AI neustale ohranicujete na tu verzi vytvorenou clovekem (ktera opravdu nema budoucnost). Pokud se ta AI ale bude sama dale rozvijet, tak se urcite dostatne podstatne dal nez lidi, jelikoz nevyhoda lidi je, ze nejsou schopni nikdy 100% spolupracovat a na 100% myslet a taky se nevyvijeji moc rychle (se podivejte jak daleko jsme dosli za poslednich 10 000 let od opice s klackem v ruce)... - coz neni problem AI.

AI bych nebral jako neco cemu clovek da 4 kolecka a na tech to bude jezdit az do konce sveta...proste si to casem samo opatri dalsi kolecka, zdroje informaci, jinou planetu...a pak se to na nas vykasle a necha nas to tady bejt (pokud se to nejaky trouba nebude snazit znicit/vypnout a ono se to nebude celkem opravene branit).

Nezapominal bych, ze AI muze byti od urciteho momentu povazovana za zivou, pro zjednoduseni ten moment asi bude dosazeni inteligence a schopnosti cloveka, coz treba po citove strance bude asi problem, ale je otazka zda jsou u lidi emoce vyhoda ci nevyhoda.
PATAWA --- 0:43:36 3.1.2002
A.I. nemuze existovat bez cloveka, protoze jen ON je schopny vytvorit podminky a dat zaklad vzniku neceho takoveho. To znamena, ze vyspelost A.I. by logicky mela byt omezana lidskou inteligenci (i kdyz oznaceni inteligence mne nepropada zrovna nejpresnejsi). Pokud by umela int. mela cloveka presahnout musela by byt sama od sebe schopna vytvorit si vlastni svet s vlastnimi pravidly a zakonitostmi, v jehoz ramci by se rozvijela. A jedine tak by nas byla schopna ojebat. A princip, jakym by neco takoveho jako je vytvoreni dalsiho sveta/dimenze bylo mozne si asi nikdo z nas nedokaze predavit.

PITRZ --- 23:48:07 2.1.2002
Nevim no...myslim ze(a to neni zadnej sprajc,a nerikam to abych jenom proto abych ti odporoval;)),ze nic ve stylu vychova by asi neslo...bud napevno uzakonit do kodu rulez( :)jak to bylo asimovovy zakony robotiky? ze by system shock,nebo co?:)) anebo asi ne.
Ta vec by urcite casem vycerpala vsechny ucebni zdroje,a ona by narozdil od nas zvladla setsakramentsky rychle..:), a pak by si to ze zacala zneuzivat lidi dokazala treba zduvodnit tak ze ji naucili porad neco nasavat(informace) a ze ji v tom imho branime,tak by si to vzala treba i nasilim......
KIE --- 23:37:53 2.1.2002
jo nesnazil bych se to zavirat pod poklicku - utajovani technologii vzdy vedlo jen k pruserum...

jinak ten clanek na zivlu je zde: (kdyby to nekdo hledal) http://www.zivel.cz/cgi/zivel.cgi?clanek=224
NUCLID --- 23:36:26 2.1.2002
Ja si to predstavuju asi jako "vychovani". Clovek se taky muze svobodne rozvijet, ale rodice ti "naprogramovali" urcity zasady, ktery se vetsina inteligentnich jedincu snazi dodrzovat. Vyjimku u lidi tvori napriklad vrah, terorista atd.
No a v AI by se za nespravny povazovalo dejmetomu rozvijeni se urcitym smerem a s urcitym zamerem. Ostatni AI by se pak mohli pokusit se dotycnyho jedince zbavit. Ale to uz je o spolecenstvi. Tezko si dovedu predstavit, ze by se dokazal rozumne chovat jeden samotnej jedinec.
PITRZ --- 23:30:21 2.1.2002
Ja si myslim ze kdyz by se nemohl svobodne rozvijet....tak by to nebyla doopravdy ai....
NUCLID --- 23:25:41 2.1.2002
Imho neni problem naprogramovat takovy vlastnosti, aby se system nemohl nekontrolovane rozvijet. Problem je zase jen v tom, ze se najde spousta lidi, co si takovej system napisou. Urcite s tim bude experimentovatarmada (jestli uz neexperimentuje) atd. Technickej problem bych v tom nevidel a vyspela umela inteligence urcite jednou bude soucast beznyho zivota. Akorat to prinese spoustu problemu at uz etickejch nebo bezpecnostnich. Podobne jako je to ted s genovym inzenyrstvim.
KIE --- 23:20:08 2.1.2002
Jen at se to rozviji - viz Neuromancer a spol. lidi nemuzou mit patent na rozum - nemame na to - vyvijime se moc pomalu...
PITRZ --- 22:18:03 2.1.2002
Neumim si osobne moc predstavit jak by takove vec mohla pracovat.... Spis zastavam nazor,ze jakmile by "neco",treba nejakej program, prekrocilo urcity kriticky mnozstvi informaci a logickejch vazeb,tak by se to uz zacalo rozvijet samo....neumim si to predtavit,a po tom clanku v zivlu na me de z toho i trochu hruza...
OVERDRIVE --- 22:15:06 2.1.2002
Takze u mame auditko o A.I... U nas na skole se uci tendel predmet v nejake informatikomatice ci jak se to jmenuje, ale na Informacnich vedach a knihovnictvi je clovek, co to dost resi (moc cet Lema). Docela by me zajimalo co a jak si o tom myslite. Pro, proti a vubec